Потписан уговор о партнерству ПДФ Штампа
петак, 18 септембар 2009 00:00

Владислав Крсмановић и Младен КрекићУ просторијама Општине Модрича 17. септембра 2009. године  представници општина Модриче и Уба су потписали Уговор о партнерству  у оквиру прекограничне сарадње са циљем кандидовања пројеката за доделу бесповратних средстава из предприступних (ИПА) фондова Европске Уније. Споразум доноси пет заједничких пројеката у оквиру Јавног позива за прекограничну сарадњу Србије и Босне и Херцеговине, који је објављен 08. јула 2009. године. Заједнички Уговор о партнерству две општине предвиђа активности вредне око 300 хиљада евра по апликанту.

Приоритет Јавног позива за прекограничну сарадњу две земље је социјална и економска кохезија кроз унапређење физичке, пословне, друштвене и институционалне инфраструктуре и капацитета. Крајњи рок за достављање апликација је 06.10.2009. године.

Пројекти који ће бити аплицирани на овај Јавни позив на основу сарадње општина Уб и Модрича су из пет области: привреде, образовања, екологије, туризма и културе, а то су:

„Стварање услова за развој пословних зона регије“
Израда студије изводљивости и Регулационог плана за индустријску зону
Вредност  70 .431 € по апликанту,
Подносиоци пројекта и потписници уговора о партнерству:
Слободан Милојевић, директор Агенције за развој МСП
Благоје Цонић, директор Дирекције за уређење и изградњу

„Селективно прикупљање отпада“
У питању је набавка 3523 канте и 131 контејнера за потребе града.
Вредности 150.000 €,
Младен Крекић, начелник општине Модрича
Славица Тешић, директор комунално јавног предузећа Ђунис - УБ

„Развој туристичке понуде на територији општина Уб и Модрича“
Набавка теренског возила, набавка и уношење зеца и фазана у ловиште и набавка машине за бацање глинених голубова.
Вредности 50 .000 €,
Зоран Марковић, председник Ловачког удружења Тамнава
Драган Перановић, председник Ловачког удружења Мајна

„Програм културне размјене Уб – Модрича“
Пројектом је планирана куповина ношњи за КУД и размена Куд-ова из Уба и Модриче.
Вредност 45.000 €,
Подносиоци пројекта и потписници уговора о партнерству:
Мирјана Живковић, директор Установе за културу и спорт
Никола Савић, директор Српског културног центра

„Мултимедији у школама – наш прозор у свет“
Набавка опреме за опремање мултимедијалних учионица у средњој и основним школама за савремено извођење наставе.
Вредност 40.000 €,
Живана Баратовић, директор ОШ Милан Муњас
Рајко Живковић, директор Средњошколског центра „Јован Цвијић“

Након потписивања Уговора о партнерству, Владислав Крсмановић, председник општине Уб и Младен Крекић, начелник општине Модрича, изјавили су како су заједнички циљеви унапређење продуктивности и конкурентности економских, руралних и еколошких ресурса у програмском подручју вредности до 300 хиљада евра, те прекограничне иницијативе намењене размени идеја и ангажовању људи у циљу унапређења професионалне и сарадње невладиног сектора у вредности до 50 хиљада евра.

Домаћин састанка, начелник Младен Крекић је изразио наду да ће већи број аплицираних пројаката проћи, очекујући чврсту сарадању два града, уручивши Владиславу Крсмановићу уметничку слику и резбарени дрвени топ, као симбол јаких и пријатељских односа.

„Ми желимо да са општином Уб у догледном времену постанемо партнер град тј. братски град, да између ових градова постоји једна нераскидива веза. Надам се да ће ови пројекти проћи и да ћемо успети реализовати ових 700 хиљада марака (300.000 €) на задовољство и једне и друге општине и институција које су аплицирале ове пројекте“, изјавио је начелник Крекић.

Владислав Крсмановић, председник општине Уб, изразио је задовољство што су тимови два града за рекордно кратко време препознали области које представљају заједничке потребе две пријатељске средине.

„У сарадњи свих наших служби и међусобној комуникацији у задња два-три месеца мислим да смо дошли до пет квалитетних пројеката и сад се надамо да ће они проћи. Надам се да ће се сарадња наше две општине наставити без обзира на ове пројекте. Људи су се већ међусобно упознали и постоје многа поља где можемо сарађивати“, изјавио је Крсмановић.

Након завршеног радног састанка делегације општине Модрича и Уб су посетили Рафинерију уља Модрича, гдје су са руководством ове компаније обишли производне погоне и упознали се са технолошким могућностима Рафинерије.